Što je to katolički kalendar?

Katolički kalendar je kalendar koji koristi Katolička crkva kako bi organizirala godišnji liturgijski ciklus, uključujući svete mise i blagdane. Kalendar obuhvaća različite vjerske sezone, kao što su došašće, korizma, uskrsno vrijeme i vrijeme kroz godinu. Katolički kalendar je razvijen kroz stoljeća kako bi se uskladio s liturgijskim kretanjem sunca i mjeseca, te prilagođavao vjerskim dogmama i tradicijama. Svaki dan u kalendaru posvećen je svetac ili događaj iz kršćanske povijesti, a slavi se kroz liturgiju i molitvu. Svake godine, katolički vjernici koriste kalendar kao vodič za slavljenje raznih liturgijskih obreda, od božićnih svetih misa do proslava svetaca zaštitnika. Kalendar je također važan alat za planiranje liturgijskih aktivnosti i pastoralne skrbi u crkvenim zajednicama diljem svijeta.

Pretraži kalendar po imenu

Siječanj

PON 1
NOVA GOD.; MARIJA BOGORODICA
UTO 2
Bazilije Veliki; Grgur Nazijanski
SRI 3
Ime Isusova, Mladenka
ČET 4
Anđela; Borislav; Emanuel
PET 5
Miljenko; Emilijana; Radoslav
SUB 6
BOGOJAV. TRI KRALJA
NED 7
Krštenje Gospodinovo. Rajmund; Rajko; Lucijan
PON 8
Gospa od brze pomoći; Severin; Teofil
UTO 9
Julijan; Miodrag; Julijana
SRI 10
Agaton; Dobroslav; Grgur X.
ČET 11
Honorat; Higin; Neven
PET 12
Ernest; Tatiana
SUB 13
Hilarije; Veronika
NED 14
2. KROZ GOD.
Feliks; Srećko; Rajko
PON 15
Pavao pustinjak; Mavro
UTO 16
Marcel; Oton; Mislav
SRI 17
Antun Opat; Vojmil; Lavoslav
ČET 18
Margareta; Izabela; Priska
PET 19
Mario; Kanut; Ljiljana
SUB 20
Fabijan i Sebastijan
NED 21
3. KROZ GOD.
Agneza; Janja; Neža
PON 22
Vinko đakon i muč.; Vinka
UTO 23
Emerencijana, Milka; Vjera
SRI 24
Franjo Saleškj; Bogoslav
ČET 25
Obraćenje Sv. Pavla; Ananija; Henrik
PET 26
Timotej i Tit; Bogoljub; Tješimir
SUB 27
Angela Merici; Pribislav
NED 28
4. KROZ GOD.
Toma Akvinski; Tomislav
PON 29
Valerije; Konstancije; Zdeslav
UTO 30
Hijacinte; Martina; Gordana
SRI 31
Ivan Bosco; Marcela; Vanja

Veljača

ČET 1
Brigita; Miroslav; Sever
PET 2
PRIKAZ. GOSP. SVIJEĆNICA; Marijan
SUB 3
Sv. Blaž; Sv. Vlaho; Tripun
NED 4
5. KROZ GOD.
Andrija Corsini; Veronika Jeruz.
PON 5
Agata; Dobrila; Modest
UTO 6
Pavao Miki i dr.; Doroteja; Dora
SRI 7
BI. Pio IX. papa; Rikard; Držislav
ČET 8
Jeronim Emiliani; Jozefina Bakhita
PET 9
Skolastika; Apolonija; Sunčana
SUB 10
STEPINČEVO
NED 11
6. KROZ GOD. GOSPA LURDSKA; Dan bolesnih
PON 12
Eulalija; Melecije; Zvonimir
UTO 13
Katarina Ricci; Božidara
SRI 14
Čista srijeda - pepelnica, Valentinovo; Valentin; Zdravko
ČET 15
Klaudije; Vilim; Onizim
PET 16
Julijana; Onizim; Miljenko
SUB 17
7 utemeljitelja Reda Službenica Marijinih; Darko
NED 18
1. Korizmena "Čista".
Šimun; Gizela; Bernardica
PON 19
Konrad; Rajko; Ratko; Blago
UTO 20
Leon Čudotvorac; Eleuterije
SRI 21
Petar Damijanski; Damir
ČET 22
Katedra sv. Petra
PET 23
Polikarp; Grozdan
SUB 24
Montan; Goran; Modest
NED 25
2. Korizmena "Pačista".
Viktorin; Hrvoje; Berislav
PON 26
Aleksandar; Sandra; Alka
UTO 27
Donat Zadarski; Gabrijel
SRI 28
Roman; Teofil; Bogoljub; Vikica
ČET 29
Osfald, Ida, Hilarije

Ožujak

PET 1
Albin; David; Jadranko; Zoran
SUB 2
Lucije; Čedomil; Iskra; Ines
NED 3
3. Korizmena "Bezimena".
Kunigunda; Marin; Kamilo; Anzelmo
PON 4
Kazimir; Eugen; Natko
UTO 5
Euzebije, Vedran; Lucijel. papa
SRI 6
Marcijan; Agneta; Zvjezdana
ČET 7
Perpetua i Felicita; Eugen
PET 8
Ivan od Boga; Ivša; Boško
SUB 9
Franciska Rimska; Franjka
NED 10
4. Korizmena "Sredoposna".
Emil, Makarije; Kajo, Simplicije
PON 11
Firmin; Tvrtko; Kandid
UTO 12
Teofan; Bernard; Maksimilijan
SRI 13
Patricija; Sabina; Ratka
ČET 14
Matilda; Milijana; Borka
PET 15
Longin; Veljko; Vjekoslava
SUB 16
Hilarije i Ticijan; Smiljan
NED 17
5. Korizmena "Gluha".
Sv. Patrik; Domagoj; Hrvatin
PON 18
Ćiril Jeruzalemski; Salvator
UTO 19
JOSIP, zaručnik BDM
SRI 20
Nicet; Klaudija; Vladislav
ČET 21
Serapion; Vesna; Vlasta
PET 22
Lea Rimska; Oktavljan
SUB 23
Turibije; Oton; Rebeka
NED 24
CVJETNICA.
Latin; Javorka; Katarina Švedska
PON 25
Marijana, Marijan, Maja
UTO 26
Montan i Maksima; Emanuel
SRI 27
Rupert; Lada; Peregrin
ČET 28
VELIKI ČETVRTAK;
Priska; Sonja; Polion
PET 29
VELIKI PETAK;
Jona; Bertold; Eustazije
SUB 30
VELIKA SUBOTA;
Kvirin Bogoljub, Leonard
NED 31
USKRS.
Benjamin; Amos; Ljubomir; Natalija

Travanj

PON 1
Uskrsni ponedjeljak;
Hugo; Teodora; Anastazije
UTO 2
Franjo Paolski; Dragoljub;
SRI 3
Siksto; Krest; Svevlad
ČET 4
Izidor Seviljski; Žiga; Strahimir
PET 5
Vinko Ferrerski; Berislav
SUB 6
Vilim; Celzo; Rajko
NED 7
2. Uskrsna.
Ivan de la Salle; Herman
PON 8
Dionizije; Diogen; Klement
UTO 9
Marija Kleofas; Demetrije
SRI 10
Ezekijel; Apolonije; Sunčica
ČET 11
Stanislav; Stana; Radmila
PET 12
Julije; Viktor; Saba; Davorka; Bazilije
SUB 13
Martin I. papa; Ida; Justin
NED 14
3. Uskrsna.
Valerijan; Liberije; Maksim, Zdravko
PON 15
Krescencije; Bosiljka; Rastislav
UTO 16
Josip Benedikt Labre; Bernardica
SRI 17
Rudolf, Robert; Šimun; Anicet
ČET 18
Euzebije; Anastazije
PET 19
Konrad; Ema; Rastislav; Marta
SUB 20
Marcijan, Teotim, Vilim
NED 21
4. Uskrsna.
Anzelmo; Goran
PON 22
Soter i Kajo; Teodor
UTO 23
Juraj; Đuro; Đurđica; Adalbert
SRI 24
Fidel iz Sigmaringena; Vjera
ČET 25
Marko evanđelist; Maroje; Markica
PET 26
Kleto i Marcelin; Višnja
SUB 27
Ozana Kotorska; Euzebije
NED 28
5. Uskrsna.
Petar Chanel; Luje; Euzebije
PON 29
Katarina Sienska; Katica
UTO 30
Pio V. papa; Josip Cottolengo

Svibanj

SRI 1
Josip radnik; Jeremija
ČET 2
Atanazije; Antonin; Boleslav
PET 3
Filip i Jakov ap.; Mladen
SUB 4
Florijan; Cvjetko; Cvijeta
NED 5
6. Uskrsna.
Peregrin, Maksim; Anđelko
PON 6
Irenej Srijemski; Dominik Savio
UTO 7
Dujam (Duje); Flavije; Gizela
SRI 8
Marija Posrednica; Bratoljub
ČET 9
UZAŠAŠĆE GOSP.-SPASOVO;
Pahomije; Mirna
PET 10
Ivan Merz; Gospa Trsatska
SUB 11
DOBRI PASTIR; Mamerto
NED 12
7. Uskrsna. SV. LEOPOLD MANDIĆ;
Pankracije; Svevlad
PON 13
<>GOSPA FATIMSKA; Servancije
UTO 14
Matija ap.; Matko; Mate
SRI 15
Izidor; Sofija; Sonja
ČET 16
Ivan Nepomuk; Andrija Bobola
PET 17
Paškal; Paško; Gizela
SUB 18
Ivan I. papa; Venancije
NED 19
Pedesetnica - Duhovi.
Celestin; Rajko, Ivan, Teofil
PON 20
Bernardin Sijenski
UTO 21
Kristofor Magallanes i dr.
SRI 22
Rita; Jagoda; Renata
ČET 23
Deziderije; Željko; Željana
PET 24
Marija Pomoćnica; Vinko
SUB 25
Marija Majka Crkve; Beda Časni; Grgur VII
NED 26
Presveto Trojstvo.
Filip Neri; Zdenko
PON 27
Augustin Kenterberijski
UTO 28
German; Vilim; Velimir
SRI 29
Maksim; Ervin
ČET 30
Tijelovo;
Ivana od Arka; Ferdinand; Srećko
PET 31
Pohod BDM; Marija Bistrica Kam. Vrata; Krunoslava; Vladimir

Lipanj

SUB 1
Justin; Mladen; Teofil; Slobodan
NED 2
9. KROZ GOD.
Marcelin i Petar; Eugen
PON 3
Karto Lwanga i drugovi; Olivija
UTO 4
Kvirin Sisački; Predrag
SRI 5
Bonifacije; Dorotej; Valerija
ČET 6
Norbert; Artemije; Berto; Paulina
PET 7
Koloman, Robert, Radoslav
SUB 8
Medardo, Žarko; Vilim
NED 9
10. KROZ GOD.
Efrem; Ranko
PON 10
Bogumil; Dijana; Greta
UTO 11
Barnaba ap.; Borna
SRI 12
Ivan Fakundo; Bosiljko
ČET 13
Antun Padovanski; Ante; Antonija
PET 14
Rufin; Elizej; Dina
SUB 15
Sv. Vid; Modest
NED 16
11. KROZ GOD.
Franjo Regis; Gvido
PON 17
Diogen; Inocent; Adolf
UTO 18
Marcelijan; Ozana; Ljubomir
SRI 19
Romuald; Rajka; Bogdan
ČET 20
Naum Ohridski; Silverije
PET 21
Alojzije Gonzaga; Vjekoslav
SUB 22
Ivan Fisher; Toma More
NED 23
12. KROZ GOD.
Josip Cafasso; Sidonija; Zdenka
PON 24
ROĐ. IVANA KRSTITELJA
UTO 25
Adalbert; Vilim; Doroteja
SRI 26
Ivan i Pavao; Vigilije; Zoran
ČET 27
Ćiril Aleksandrijski; Aleksa
PET 28
Irenej; Mirko
SUB 29
SV. PETAR i PAVAO; Krešo
NED 30
13. KROZ GOD.
Rimski prvomučenici; Kajo; Emilijana

Srpanj

PON 1
Aron; Šimun; Zvjezdana
UTO 2
Oton; Martinijan; Višnja
SRI 3
Toma, apostol; Tomislav
ČET 4
Elizabeta Portugalska; Elza
PET 5
ĆIRIL I METOD; Antun Maria Zaccaria
SUB 6
Marija Goretti; Bogomila
NED 7
14. KROZ GOD.
Klaudije; Vilibald, Vilko
PON 8
Akvila i Priscila; Hadrijan
UTO 9
Bl. Marija Petković; Leticija; Nikola Pick, i dr.
SRI 10
Amalija; Ljubica; Rufina
ČET 11
Benedikt op.; Benko; Olga
PET 12
Mohor, Ivan Gualberto; Mislav
SUB 13
MAJKA BOŽJA BISTRIČKA
NED 14
15. KROZ GOD.
Kamilo de Lellis; Angelina; Gašpar
PON 15
Presveti Otkupitelj; Dobriša
UTO 16
Gospa Karmelska; Karmela
SRI 17
Aleksije; Branko; Marcelina
ČET 18
Friderik; Simforoza; Ljuba
PET 19
Aurelija; Zora; Zlatka; Makrina
SUB 20
Ilija prorok; Margareta; Ilijana
NED 21
16. KROZ GOD.
Lovro Brindiški; Danijel; Dane, Danica
PON 22
Marija Magdalena; Manda
UTO 23
Brigita; Apolinar; Valerijan
SRI 24
Kristina; Mirjana; Kunigunda
ČET 25
Jakov, apostol; Kristofor
PET 26
Joakim i Ana, roditelji BDM
SUB 27
Klement Ohridski; Klemo
NED 28
17. KROZ GOD.
Prohor, Nikanor, Viktor I., Nazarije
PON 29
Marta; Flora; Blaženka
UTO 30
Petar Krizolog; Rufin; Anđa
SRI 31
Ignacije Lojolski; Vatroslav

Kolovoz

ČET 1
Alfons Liguori; Vjera; Nada
PET 2
Gospa od Anđela; Euzebije V.
SUB 3
Bl. Augustin Kažotić, Lidija
NED 4
18. KROZ GOD.
Ivan Marija Vianney, Justin
PON 5
Gospa Snježna; Nives; Snježana
UTO 6
PREOBRAŽENJE GOSP.
SRI 7
Siksto papa; Kajetan; Donat
ČET 8
Dominik; Nedjeljko; Dinko
PET 9
Sv. Edita Stein; Roman; Firmin; Tvrko
SUB 10
Lovro đakon; Lovorka
NED 11
19. KROZ GOD.
Sv. Klara; Jasna; Suzana
PON 12
Anicet; Hilarija; Veselka
UTO 13
Poncijan i Hipolit; Filomena
SRI 14
Maksimilijan Kolbe
ČET 15
VELIKA GOSPA
PET 16
Stjepan Ugarski; Rok
SUB 17
Hijacint; Liberat; Miron
NED 18
20. KROZ GOD.
Sv. Jelena Križarica
PON 19
Ivan Eudes; Ljudevit; Tekla
UTO 20
Bernard iz Clarvauxa; Samuel
SRI 21
Pio X. papa; Hermogen
ČET 22
BDM Kraljica; Vladislava
PET 23
Ruža Limska; Filip Benicije
SUB 24
Sv. Bartol apostol; Bariša
NED 25
21. KROZ GOD.
Ljudevit kralj; Patricije
PON 26
Rufin; Zefirin
UTO 27
Monika; Honorat; Časlav
SRI 28
Augustin; Tin; Gustav
ČET 29
Glavosijek Ivana Krstitelja
PET 30
Feliks i Adaukt; Gaudencija
SUB 31
Rajmund, Rajko; Optat

Rujan

NED 1
22. KROZ GOD.
Jošua, Siksto, Terencije, Verena, Viktor
PON 2
Kalista; Severina; Divna; Veljka
UTO 3
Grgur Veliki; Grga; Gordana
SRI 4
Ruža Viterbska; Marcel; Dunja
ČET 5
Majka Terezija; Lovro Justinijan
PET 6
Zakarija; Eleuterij; Boris; Davor
SUB 7
Sv. Marko Križevčanin; Regina
NED 8
23. KROZ GOD. RODENJE MARIJINO MALA GOSPA
PON 9
Petar Klaver; Strahimir
UTO 10
Nikola Tolentinski; Pulherija
SRI 11
Proto i Hijacint; Helga
ČET 12
Ime Marijino; Dubravko
PET 13
Ivan Zlatousti; Zlatko; Ljubo
SUB 14
Uzvišenje sv. Križa
NED 15
24. KROZ GOD.
BDM žalosna, Dolores
PON 16
Kornelije i Ciprijan; Eufemija
UTO 17
Rane sv. Franje; Robert Bellarmino
SRI 18
Josip Kupertinski; Sonja
ČET 19
Januarije; Teodor; Željko
PET 20
Andrija Kim Taegon; Svjetlana
SUB 21
Sv. Matej ap. i ev.; Matko
NED 22
25. KROZ GOD.
Toma Villanueva; Bl. Ivan M. de Paredes
PON 23
Otac Pio; Lino; Tekla; Sofija
UTO 24
Gospa od Otkupljenja; Rupert
SRI 25
Aurelija; Zlata; Rikarda
ČET 26
Sv. Kuzma i Damjan; Damir
PET 27
Vinko Paulski; Vicencija
SUB 28
Venceslav; Veteslav
NED 29
26. KROZ GOD.
Sv. Mihael, Gabriel i Rafael, arkanđeli
PON 30
Sv. Jeronim; Honorij; Jerko

Listopad

UTO 1
Terezija od Djeteta Isusa; Remigije
SRI 2
Anđeli čuvari; Anđelko
ČET 3
Kandid; Gerhard; Svjetlana
PET 4
Franjo Asiški; Franka; Kajo
SUB 5
Sv. Faustina Kowalska; Flavijan
NED 6
27. KROZ GOD.
Bruno; Fides; Verica
PON 7
BDM od Krunice (Ružarija)
UTO 8
Demetrije i dr.; Hugo; Šimun
SRI 9
Dionizije Areopagit; Ivan Leonard
ČET 10
Franjo Borgia; Daniel i dr.
PET 11
Ivan XXIII. papa; Proba
SUB 12
Serafin; Maksimilijan
NED 13
28. KROZ GOD.
Eduard, Edo; Hugolin
PON 14
Kalist papa; Ljeposlav; Divna
UTO 15
Terezija Avilska; Rezika; Valter
SRI 16
Hedviga; Marija Margareta Alacoque
ČET 17
Ignacije Antiohijski; Vatroslav
PET 18
Sv. Luka, evanđelist; Lukša
SUB 19
Pavao od Križa; Ivan Brébeuf
NED 20
29. KROZ GOD.
Vendelin; Irena; Miroslava
PON 21
Uršula; Zvjezdan; Hilarija
UTO 22
Bl. Ivan Pavao II. papa
SRI 23
Ivan Kapistran; Ivanko
ČET 24
Antun Marija Claret; Jaroslav
PET 25
Krizant i Darija; Katarina Kotromanić
SUB 26
Demetrije; Dmitar; Zvanimir
NED 27
30. KROZ GOD.
Sabina, Kontardo; Gordana
PON 28
Šimun i Juda Tadej, apostoli
UTO 29
Mihovil Rua; Narcis; Darko
SRI 30
Marcijan; Marsela; German
ČET 31
Alfons Rodriguez; Volfgang

Studeni

PET 1
SVI SVETI;
Svetislav, Sveto
SUB 2
Dušni dan; Duško; Duška
NED 3
31. KROZ GOD.
Martin Porres; Hubert
PON 4
Sv. Karlo Boromejski; Dragutin
UTO 5
Srijemski mučenici; Mirko
SRI 6
Leonard; Vedran; Sever
ČET 7
Engelbert; Anđelko
PET 8
Gracija Kotorski; Milostislav
SUB 9
Posveta latinske bazilike; Ivan Lateranski
NED 10
32. KROZ GOD.
Leon Veliki, Lavoslav, Lav
PON 11
Martin Tourski; Davorin
UTO 12
Jozafat; Milenko
SRI 13
Stanislav Kostka; Stanko
ČET 14
Nikola Tavelić; Ivan Trogirski
PET 15
Albert Veliki; Berto; Leopold
SUB 16
Margareta; Gertruda
NED 17
33. KROZ GOD.
Elizabeta Ugarska; Igor
PON 18
Posveta bazilika sv. Petra i Pavla
UTO 19
Krispin; Elizabeta; Salomeja
SRI 20
Feliks Valois; Srećko; Edmund
ČET 21
Prikazanje BDM; Gospa od Zdravlja
PET 22
Cecilija; Dobrila; Slavojka
SUB 23
Klement; Milivoj, Blagoje
NED 24
Krist Kralj.
Krizogon; Krševan
PON 25
Katarina Aleksandrijska
UTO 26
Konrad; Leonard; Dubravko
SRI 27
Virgilije; Oda; Gustav
ČET 28
Jakov Markijski; Držislav
PET 29
Saturnin; Iluminata, Viasta; Svjetlana
SUB 30
Sv. Andrija apostol

Prosinac

NED 1
1. Nedjelja Došašća.
Eligije; Natalija; Božena
PON 2
Bibijana; Živka; Blanka
UTO 3
Franjo Ksaverski; Klaudije
SRI 4
Ivan Damaščanski; Barbara
ČET 5
Saba; Krispina; Dalmatin
PET 6
Nikola biskup; Nikša
SUB 7
Ambrozije; Agaton
NED 8
2. Nedjelja Došašća. BEZGREŠNO ZAČEĆE BDM;
Marija
PON 9
Abel; Valerija; Zdravka
UTO 10
Gospa Loretska; Julija
SRI 11
Damaz; Damir; Sabin
ČET 12
Gospa Guadalupska
PET 13
Sv. Lucija; Jasna; Svjetlana
SUB 14
Ivan od Križa; Špiro
NED 15
3. Nedjelja Došašća.
Irenej, Kristina; Darija
PON 16
Adela; Albina; Zorka
UTO 17
Lazar; Izak; Jolanda
SRI 18
Rufo; Gracijan; Bosiljko
ČET 19
Urban; Tea, Vladimir
PET 20
Amon; Eugen i Makarije
SUB 21
Petar Kanizije; Snježana
NED 22
4. Nedjelja Došašća.
Honorat; Časlav; Zenon
PON 23
Ivan Kentijski; Viktorija; Vilka
UTO 24
Badnjak; Adam i Eva (post)
SRI 25
ROĐENJE GOSP. BOŽIĆ
ČET 26
Stjepan Prvomučenik
PET 27
Ivan, ap. i evanđelist; Janko
SUB 28
Nevina dječica; Mladen
NED 29
Sveta Obitelj.
Toma Becket; David; Davor
PON 30
Sabin; Liberije; Trpimir